5. grupa - ĶIPARIŅI

Bērnu vecums  3-4 gadi

Skolotājas  Agita Ravina, Valērija Krilova

Skolotājas palīdze Ērika Romka

 

 

logo_5_kiparini.png 

JANVĀRIS

Janvāri iesākām un pavadījām mierīgās noskaņās, baudot burvīgo ziemu, kas šogad mūs patiesi lutina.

Mūsu mēneša tēma bija “Es protu ģērbties”. Daudz runājām par apģērbu veidiem, to pielietojumu, kopšanu un secīgu ģērbšanos.

Pirmajā nedēļā kopīgās sarunās un pieredzē noskaidrojām bērnu izpratni par tēmu “apģērbs”. Bērni stāstīja par savu mīļāko apģērbu. Pievērsām uzmanību krāsām un detaļām. Rotaļās imitējām ģērbšanās kustības.

Otrajā nedēļā bērni ievēroja ģērbšanās secību reālā darbībā. Mācījās uzturēt kārtību savos skapīšos, kā arī iepazinās ar apģērbu locīšanas tehniku. Ar ilustratīvu attēlu palīdzību, pārrunājām apģērbu kopšanas veidus (mazgāšana, žāvēšana, gludināšana, locīšana, uzglabāšana skapī). Pie mums grupiņā viesojās vardulēns vārdā Viksis, kurš, nākot pie mums, bija pamanījies nosmērēt savu apģērbu. Nu, bērniem bija iespēja viņam palīdzēt. Kopīgi izmazgājām Vikša netīro vesti siltā ūdenī un likām to žāvēties. Ak, kā mūsu draugs priecājās par bērnu izpalīdzīgajām rokām! Nedēļu noslēdzām ar radošu darbiņu – bērni apģērba savus papīra cilvēciņus (pēc izvēles izkrāsoja printētus apģērbus un secīgi līmēja klāt).

Trešajā nedēļā pie mums atkal viesojās Viksis. Šoreiz viņš bija bažīgs par savu vesti, kurā bija izplīsis caurums. Kopā ar bērniem mēģinājām rast risinājumu. Ko darīsim? Kā palīdzēsim? Bērni zināja, ka caurumu var aizlāpīt. Vispirms izdomājām, kas mums nepieciešams, lai to izdarītu. Pārrunājām drošības noteikumus, izmantojot tādus šūšanas piederumus kā adata un šķēres. Bērni izvēlējās atbilstošas krāsas diegu, un skolotāja veikli nodemonstrēja, kā apģērbu var salabot. Viksis ļoti pateicās par Ķipariņu palīdzību. Šajā nedēļā veidojām sajūtu sienu, ko arī praktiski pielietojām visu atlikušo mēnesi, mācoties gan pogāt apģērbu, gan atvērt rāvējslēdzēju.

Mēneša noslēgumā bērni ar plastalīnu rotāja dūrainīšus. Caur rotaļām mācījāmies grupēt priekšmetus pēc vienas pazīmes -  lieluma, formas vai krāsas.

Visa mēneša ietvaros vingrinājām sīko pirkstu muskulatūru, pēc izvēles griežot bārkstis, verot kreļles, pogājot pogas, zīmējot, līmējot, darbojoties ar plastalīnu, veidojot namiņus un autotrases no klučiem, kā arī spēlējot dažādas galda spēles.

Janvārī mūsu grupā bija veseli pieci gaviļnieki, mēs priecājāmies un svinējām visi kopā, radot svinīgu un līksmu noskaņu grupā. Vēl mēs daudz baudījām ziemīgas izklaides svaigā gaisā - braucām ar ragavām, cēlām sniegavīrus, pikojāmies, jo mēs no sirds mīlam ziemu... Lasīt vairāk

 Lai mūsu ziemas prieki turpinās!

 Grupas skolotājas


DECEMBRIS

Decembris ir gada gaidītāko un sirsnīgāko svētku mēnesis, tādēļ mūsu mēneša tēma ir "Svinēsim kopā". Visu mēnesi mēs gatavojāmies šiem brīnumainajiem svētkiem, iededzot brīnuma liesmu arī mūsu sirsniņās.

Šo mēnesi pavisam noteikti varam dēvēt par radošo mēnesi, jo pats gatavošanās process ir tāds. Kad apzinājām īstenās svētku tradīcijas, un bērni dalījās savā svētku svinēšanas pieredzē, bija laiks Ziemassvētku noskaņu ielaist arī grupas telpā. Vispirms bērni gatavoja dekorācijas (sniegpārslas, bantītes un kolāžas), ar ko rotājām sienas un logus.
Otrajā nedēļā kāds rūķis mums sagādāja lielu svētku egli. Tad visu nedēļu no sālsmīklas un kartona veidojām rotājumus, ar ko izgreznojām mūsu daiļavu.
Trešajā nedēļā bērni veidoja apsveikuma kartiņas saviem vecākiem. Mācījāmies vairākas kustību rotaļas atbilstoši svētku tematikai.
Ceturtajā nedēļā cepām piparkūkas, klājām svētku galdu un beidzot svinējām Ziemassvētkus. Lai arī pats Ziemassvētku vecītis nevarēja ierasties, jo apkārt vīrusu laiks, dāvanas gan bija sarūpējis. Ak, kāds prieks bērnu acīs!

Visa mēneša garumā svētku gaidīšanas laiku ieskandināja Ziemassvētku dziesmas, pie kurām bērni rūķu cepurēs dejoja, dziedāja un no sirds priecājās. Arī pasakas izvēlējāmies atbilstoši tematikai, un katru dienu pirms miega bērniem lasījām dažādus Ziemassvētku stāstus.

Decembris, kā izrādās, ir arī rūķu mēnesis. Viņi mūs pieskatīja un vēroja visu mēnesi. Dažreiz atradām kādu vēstuli no viņiem, dažreiz pārsteiguma maisu ar gardumiem, un reizēm pat manījām kādu rūķi iestādes pagalmā vai grupas nojumē nebēdnīgi rotaļājamies. Ak, tie rūķi, viņi taču arī gaidīja Ziemassvētkus!

Mēneša ietvaros apguvām arī citas zināšanas. Matemātikas mācību jomā bērni sākuši apgūt figūras - riņķi, trijstūri un četrstūri. Meklējām figūras telpā, zīmējām figūras gaisā un vēl dažādi apspēlējām šo tēmu. Arī valodas mācību jomā bērni mācījās uzmanīgi klausīties skolotājas stāstījumā un atbildēt uz vienkāršiem jautājumiem. Mācījāmies arī skaitāmpantiņu par Rūķi. Mūsu grupā ir ieviests labas uzvedības kalendārs, kurā bērni par labiem darbiem saņem smaidiņus. Kam vairāk smaidiņu nedēļas laikā, tas nākamās nedēļas laikā kļūst par skolotāja palīgu, palīdzot pieskatīt un rūpēties par citiem bērniem. Un starpsvētku dienās bērni kopā ar mīļo sporta skolotāju pabaudīja ziemas priekus Dziesmusvētku kalnā, no kalna braucot ar ragavām.

Vēlamies teikt lielu paldies grupas vecākiem par sagādāto piparkūku mīklu, cienastu un dekorācijām svētku galdam, kā arī svētku eglītes sarūpēšanu! Lasīt vairāk

 Grupas skolotājas


NOVEMBRIS

Novembra mēnesis tika aizvadīts patriotiskās noskaņās. Mūsu mēneša tēma bija "Mana pilsēta" un tā lieliski sasaucās ar valsts svētkiem, jo mīlestība pret savu valsti sākas ģimenē un vietā, kur dzīvojam. 

Vispirms iepazinām Cēsis caur dažādiem attēliem, kuros atveidots cēsu kultūrvēsturiskais mantojums un dažādi citi objekti, piemēram, cēsu Pils parks, Maija parks, Svētā Jāņa baznīca, Uzvaras piemineklis, autoosta, koncertzāle, stadions u.c., kā arī iepazinās ar tādiem Latvijas simboliem kā ģērbonis, karogs un himna. Un tad visa novembra garumā mēs gājām dažādās pastaigās pa mazajām Cēsu ieliņām, jo vēlējāmies to visu apskatīt arī savām acīm. Novembrī mazie Ķipariņi ir bijuši Dziesmusvētku kalnā, Maija parkā, Cēsu pilsparkā, skeitparkā, Rožu laukumā. Apskatījām arī Svētā Jāņa baznīcu un pieminekli, bijām pastaigā pa mūsu vecpilsētu. Pastaigu laikā bērniem patika skaitīt karogus, kas plīvoja mastos.

Savu grupu dekorējām ar latvju spēka zīmēm - zalkti un jumi, ko bērni gatavoja paši. Novembrī mēs gatavojām arī savu personalizēto grupas karogu, ar ko 11.novembrī piedalījāmies stipro skrējienā apkārt bērnudārzam. 

Otrajā novembra nedēļā mūsu grupā darbojās karogu darbnīca, kurā bērni visas nedēļas garumā pēc izvēles no dažādiem materiāliem veidoja Latvijas karogus (līmēja, krāsoja, aplicēja). Tie mūs priecēja visu mēnesi, jo īpaši Latvijas dzimšanas dienā, kad grupā svinējām šos svētkus. Tad gatavojām paši savu svētku torti, kas izdevās brīnumgarda. Mums bija uzklāts svētku galds, pirms svētku maltītes bērni klausījās Latvijas himnu un mūsu prieks bija neizmērojams, ka mazie Ķipariņi stāvēja kā lieli patrioti, miera stājā un nopietnu izteiksmi, jo vairums bērnu zināja, ka tā pauž savu mīlestību Latvijai.

Novembra trešajā nedēļā mācījāmies sastrādāties komandās un izveidojām lielu Latvijas kontūru, kuru izkrāsojām vispirms ar baltiem krītiņiem un tad ar guašas krāsām, radot interesantu tekstūru. 

Novembra izskaņā bērni kopā ar vecākiem veidoja bilžu kolāžu "Mana pilsēta" un visas nedēļas garumā mūsu grupā bija vērojama šo kolāžu izstāde. Bērni lepojās, dalījās savos stāstos un pieredzē, tādejādi nostiprinot iegūtās zināšanas par savu pilsētu... Lasīt vairāk

Grupas skolotājas 


OKTOBRIS

Oktobra mēnesis Ķipariņu grupā iesākās radoši un koši, to iekrāsoja mūsu mēneša tēma “Pārmaiņas dabā”. Daudz gājām pastaigās uz parku un apkārt bērnudārza teritorijai, vērojām dabu sev apkārt un kopīgi apspriedām, kādas pārmaiņas dabā ir notikušas. Lasījām dabas materiālus – lapas, kastaņus un zīles, no tiem veidojām dekorācijas grupai un nojumei, kā arī izmantojām dažādās rotaļās un spēlēs, kurās attīstījām skaitītprasmi apjomā no 1 - 5 un pilnveidojām vārdu krājumu ar vārdiem gājputni, gadalaiks, rudens, lapkritis. Salīdzinājām kļavas lapu ar ozola lapu… Lasīt vairāk

Vēl mēs vērojām, smaržojām, taustījām un nogaršojām dažus rudens dārzeņus un augļus, ko no sava dārza sarūpēja grupas skolotājas.

Oktobrī mums bija putras nedēļa, kurā iepazināmies ar dažādām putrām un to labvelīgo ietekmi uz mūsu veselību. Iepazināmies arī ar graudu veidiem – kukuruzas putraimi, manna, auzu pārslas, griķi un rīsi. Bērni paši dekorēja savu putras šķīvi ar vecāku sarūpētām ogām un augļiem, un gardu muti tās degustēja. Par to mūs apbalvoja Rīgas Dzirnavnieks ar sarūpētām dāvanām, par ko bērni ļoti priecājās… Lasīt vairāk

Vēl atzīmējām Starptautisko roku mazgāšanas dienu, kurā vērojām multfilmu par “Ziepiņu”, apgūstot pareizas roku mazgāšanas kustības.

Joprojām apgūstam grupas noteikumus, pašapkalpošanās prasmes un galda kultūru.

Oktobrī bērni apguva četras emocijas – bēdīgs, priecīgs, dusmīgs un nobijies. Ieviesām ikrīta rituālu – noteikt un pamatot savas sajūtas, pieliekot knaģīti attiecīgajai emocijai. Bērniem ir uzlabojies vārdu krājums, daži mazrunātāji sākuši runāt pilnos teikumos, kas mūs ļoti priecē.

Arī oktobrī darbojāmies radoši... Lasīt vairāk

  • bērni veidoja lielu koku ar krāsainām rudens lapām, izmantojot nospiedumu tehniku (ar guaša krāsām krāso kļavas lapu, tad to uzspiež uz pamatnes, veidojot lapas nospiedumu).
  • bērni veidoja skaistas gleznas ar rudens ražu (abols, bumbieris, paprika un ķirbis), izmantojot dažādas tehnikas. Vispirms bērni lapu pārklāja ar PVA līmi, tad virsū bēra graudus, pēc tam krāsoja tos atbilstošās krāsās. Kopdarbi sanāca ļoti skaisti.
  • bērni veidoja savu emociju – uz pamatnes līmēja acis, degunu un muti, ar pirkstiņkrāsām piezīmēja matus.
  • bērni veidoja sēnes gan no plastalīna, gan arī aplicēja tās.
  • roku mazgāšanas dienā bērni zīmēja savu roku un līmēja uz tās “mikrobus’’.

Sirsnīgs paldies vecākiem par atsaucību, par ziedotajām galda spēlēm, pastaigu vestēm un citiem noderīgiem materiāliem! Lasīt vairāk

 Grupas skolotājas


SEPTEMBRIS

Septembris mums visiem iesākās ar lielām pārmaiņām, jo satikāmies pirmoreiz... Kaut arī mūs pavadīja satraukums, tik ātri sadraudzējāmies viens ar otru, ka satraukums kā vējš – uz mirkli iebrāzās un ātri aizmuka.

Vairums bērnu ir pārnākuši mūsu saimē no citām grupiņām, līdz ar to bērnudārza vide viņiem nav sveša un bērni iejutās samērā ātri.

Visu mēnesi mēs intensīvi apguvām paši savus izstrādātos grupas noteikumus, iekārtojām savas darba vietas, izveidojām bērniem atpazīšanas zīmes. Mācījāmies higiēnas un galda kultūru.

Nu bērni prot atrast savu vietu pie galda, savu skapi garderobē, savu gultu. Turpinām apgūt patstāvīgu ģērbšanos un pareizu satvērienu.

Katru dienu rotaļājāmies, spēlējām galda spēles, lasījām pasakas un daudz sarunājāmies, jo mums taču vienam otru jāiepazīst, tādēļ kopumā šo varam nodēvēt par draudzības mēnesi.

Septembra laikā izpaudāmies arī radoši... zīmējām, līmējām, griezām, darbojāmies ar plastalīnu, krāsojām koka klučus, veidojām draudzības sauli, taču vislielāko prieku bērniem sagādāja dāvanu darināšana viņu stiprajiem tētiem Tēvu dienā, ar to bērni īpaši lepojās.

Mūsu mazie Ķipariņi ir aktīvi, zinātkāri un priekpilni. Mēs esam saliedēta un stipra komanda. Par to paldies gan pašiem bērniem, gan viņu vecakiem... Lasīt vairāk

Lai veiksmīgs šis mācību gads!

Grupas skolotājas