8.grupa - RŪĶĪŠI

Bērnu vecums  5-6 gadi

Skolotājas  Dace Vaido, Margita Urbanoviča

Skolotājas palīdze  Modrīte Pupure

  

logo_8_rukisi.png

APRĪLIS

 

Aprīļa mēnesis Rūķīšu grupā tika aizvadīts iepazīstot tematu „Pavasaris ir atnācis!”. Kopīgi mācījāmies vērot un saskatīt pārmaiņas dabā, kas iestājušās aizvadot ziemu. Bērni iejutās pētnieku lomās un darbojās grupās, kam bija dots uzdevums – atrast pēc sarakstā norādītām īpašībām dažādas iespējamās lietas, augus iestādes teritorijā un savu veikumu prezentēt otrai grupai. Katru dienu mērķtiecīgi vērojot  pārmaiņas dabā, mēneša beigās bērni varēja pastāstīt pēc saviem vērojumiem, ka saule pavasarī silda siltāk, zālīte kļūst garāka un zaļāka, kokiem plaukst pumpuri, atlido putni no siltajām zemēm un arī paši esam sākuši ģērbties pavasarīgākā  apģērbā.

Šajā mēnesī pēc meiteņu ierosmes grupā  tapa sižeta lomu rotaļa „Manikīrs”, kurai meitenes  pašas patstāvīgi veidoja izkārtni, darba laiku, pieņemšanas  sarakstu. Zēni savukārt realizēja  ieceri un kopīgi izveidoja ceļu maketu pēc savām veidotajām skicēm.Paldies Gabriela  un Rolanda māmiņai par atnestajām  mazajām mašīnām ar kurām tika atklāts jaunais ceļš un, kas radīja zēnos neviltotu prieku un sajūsmu.

Pavasarī arī paši rūķēni ir manāmi paaugušies un kļuvuši zinošāki. Daudzi jau spēj saburtot zilbes, lasīt īsus vārdus, gan garākus teikumus. Lai veicinātu interesi par lasīšanu, bērniem tiek piedāvātas daudz jaunas saistošas spēles. Bērnu iecienītākās ir zilbju spēle ar knaģiem, zilbju mājiņas, palīdzi vardītēm, dzīvnieku zoodārza iekārtošana...Lasīt vairāk

 Grupas skolotājas 


MARTS

Galvenais mēneša uzdevums bija saprast, cik dažādas sēklas var būt un kas ir nepieciešams, lai augi izaugtu skaisti. Lai bērni labāk varētu apgūt šo tēmu, viņi paši sēja un stādīja. Pēc tam rūpējās par savu augu -  laistīja, uzirdināja zemi. Tika izveidota tabula, katram bērnam, kurā bērni pierakstīja, cik reizes savu augu laista, kad parādās pirmie asni, mērīja ar lineālu, cik ātri augs aug un visu pierakstīja.  Pateicoties bērnu rūpēm par saviem augiem, mēneša beigās mūsu grupā  bija īsts zaļais dārziņš .

Bērni pētīja sēklu daudzveidību, grupēja, salīdzināja, meklēja atšķirības. Bērni tika iepazīstināti ar dārznieka profesiju. Uzzināja, kas ir nepieciešams, lai mazās sēklas izaugtu par skaistiem augiem – zeme, siltums, gaiss, gaisma, ūdens, rūpes. Lai bērniem būtu interesantāk un saprotamāk, veicām dažādus eksperimentus. Nobeidzot tēmu, bija viktorīna ar dažādiem jautājumiem par šo tēmu.

Gatavojām dažādus darbiņus – no iemērktiem zirņiem veidojām figūras, izlikām sēklu mandalas, no papīra šķīvīšiem gatavojām gleznas, grupas rotāšanai gatavoja pavasara lietussargus, nojumes rotāšanai gatavoja mārītes un groziņus ar lieldienu oliņām, aplīmējām zaķu trafaretus ar dažādiem materiāliem, galda rotāšanai mācījāmies locīt no salvetēm zaķēnus.

Protams, neaizmirsām runāt par Lieldienām un kārtīgi tās nosvinēt... Lasīt vairāk

                                                                              Grupas skolotājas


JANVĀRIS

Janvāra mēnesī runājām par visu, kas saistīts ar ziemu. Pirmajā nedēļā uzzinājām visu par sniegu, darbojāmies ārā un nessām sniegu arī grupā, lai vieglāk būtu izzināt sniega īpašības – birdinājām, pūtam, saspiedām, kausējām... Grupā bērni sniegā arī zīmēja. Veicām daudz eksperimentus ar sniegu gan iekšā, gan ārā. Skatījāmies video kā rodas sniegpārsliņas.  Laukumā cēlām dažādas celtnes, veidojām enģelīšus, pikojāmies, vizinājām viens otru ar ragavām. Bijām aizgājuši arī uz kalniņu vizināties ar pannām. Otrajā nedēļā runājām par ledu, tā īpašībām un lietderību. Paldies vecākiem par sasaldētajām ledus tetra pakām, kas palīdzēja bērniem labāk pētīt, vērot, taustīt ledu. Arī ar ledu veicām dažādus eksperimentus. Pārrunājām drošības noteikumus uz ledus un kalna. Skatījāmies video "Drošība uz ledus". Trešajā nedēļā tika sniegtas arī zināšanas par veselīgu dzīves veidu, kas jādara, lai bērns ziemā neslimotu – jāēd veselīgi, aktīvi jāsporto, svarīga tīrība, atpūta un protams svaigs gaiss, bet lai ietu svaigā gaisā, bērniem jāzin kā jāģērbjas atbilstoši laika apstākļiem. Ceturtajā nedēļā bērni iepazinās ar dažādiem ziemas sporta veidiem un nodarbēm. Skatījās video par ziemas sporta veidiem. Mēneša beigās, lai labāk atcerētos  ko esam apguvuši šajā mēnesī, izspēlējām viktorīnu "Ko es zinu par ziemu?".  Rokdarbos bērni gatavoja no dažādiem materiāliem ziemas kokus, sniegavīrus. No dzijas tina sniegpārsliņas, zīmēja un veidoja no plastilīna. Sociālā un pilsoniskā mācībā galvenais uzdevums iemācīties ikdienā sarunāties pieklājīgi, lai risinātu ikdienas situācijas. Cītīgi apguvām jaunus uzdevumus gan matemātikā, gan valodas mācībā. Paldies vecākiem par skaistajiem, interesantajiem mūzikas instrumentiem... Lasīt vairāk

 Grupas skolotājas


DECEMBRIS

Decembra mēnesi Rūķīšu grupas bērni aizvadīja svētku  brīnuma un pārsteiguma gaidās. Lai varētu svētkus kārtīgi svinēt, kopīgi tika plānots kādi darbi jāpaveic. Bērniem bija daudz un dažādas idejas par grupas rotāšanu un kopīgi centāmies arī tās īstenot. Bērni darbojās grupās, zīmējot zvaigznes skici grupas rotājumam un nobalsojot tika noskaidrota tīkamākā. Grupas logi tika rotāti ar pašdarinātiem sniegavīriem un eglītēm, tika gatavots svētku plakāts. Izveidojām arī savu grupas svētku pastu un rakstījām apsveikumus viens otram.

Grupiņā bija sajūtama piparkūku smarža, jo bērni  cepa un rotāja piparkūkas, kas tika ēstas pie pašu klāta svētku galda.

Rūķis Rūdis šogad atsūtīja vēstuli ar uzaicinājumu svinēt svētkus pie sevis. Tas tik bija jautri - dziedājām, dejojām, gājām rotaļās. Rūdis atklāja bērniem lielo noslēpumu par to, ka Ziemassvētku vecīša čaklie rūķi visu gadu cītīgi vērojuši, pierakstījuši, fotografējuši visus redzētos bērnu veiktos  labos  darbiņus, un  bija  iespēja  tos  noskatīties. Neizsakāmi liels un patiess bija bērnu prieks par Ziemassvētku vecīša atsūtīto video sveicienu  un  lielā dāvanu maisa meklēšanu un atrašanu, un dāvanu dāvināšanu  viens otram... Lasīt vairāk

 Grupas skolotājas


NOVEMBRIS

Šis mēnesis bija pasākumiem piepildīts. 10. novembrī – Mārtiņdiena, runājām , kas ir Mārtiņdiena, pārrunājām ticējumus, minējām mīklas, krāsojām, griezām, līmējām Mārtiņgaiļus.

11. novembrī – Lāčplēša diena. Dienas sākumā tika pārrunāts, kas ir Lāčplēša diena, kas ir Lāčplēsis. Pēc tam piedalījāmies skrējienā "Par stipru Latviju" un noslēdzām dienu ar gājienu uz Lejas kapiem, kur nolikām uz pieminekļa svecītes un klusumā noklausījāmies Latvijas himnu.

Latvijas dzimšanas dienai cītīgi gatavojāmies – rotājām grupu, izveidojām stendu, kur bērni varēja iepazīties ar galvenajām Latvijas simbolikām, gatavojām lukturīšus, spēlējām spēles saistībā par Latviju, Cēsīm. Svētku dienā bērni paši gatavoja kūku, servēja galdus. Zālē dziedājām, dziesmas, gājām rotaļās, klausījāmies himnu, skatījāmies animācijas filmu "Kur dzīvo Latvija?", nobeigumā devāmies uz grupu, kur mūs gaidīja cienasts.

Šī mēneša tēma bija "Latvijas meža dzīvnieki". Bērni daudz uzzināja par Latvijā dzīvojošiem dzīvniekiem – izskats, kur dzīvo, ko ēd, kas katram dzīvniekam īpašs un vēl daudz ko citu. Vērojām attēlus, skatījāmies video filmas par zvēriem, zīmējām, līmējām, veidojām. Gājām uz mežu. Mežā pārvarējām dažādus šķēršļus,  bērni secināja, ka  zvēriņiem ir grūta dzīve, atradām dažādas alas. Bērni kopā ar vecākiem pagatavoja grāmatu par vienu dzīvnieku, kuru pēc tam  prezentēja pārējiem bērniem. Bērniem ļoti patika, cits bija drošāks, cits ne tik drošs, bet visi bija gandarīti par paveikto.

Turpinājām runāt par to, kā pārvaldīt savu uzvedību, bērni izmēģināja dažādu emociju vadīšanas paņēmienus. Pārrunāja par dažādām situācijām, vai tā ir laba vai slikta rīcība.

Ārā iemācījāmies daudz jaunas kustību rotaļas.

Paldies Martas tētim par apgaismojumu nojumē. Paldies Gabriela, Rolanda vecākiem par interesanto spēli.  Paldies visiem vecākiem, kas kopīgi ar bērnu pagatavoja grāmatiņas  par dzīvniekiem. Paldies par sadarbību... Lasīt vairāk

Grupas skolotājas 


OKTOBRIS - RUDENS VELTES

Oktobra mēnesī daudz runājām par dārzeņiem, augļiem, ogām. 1.nedēļā vērojām attēlus, skatījāmies video. Attēlus grupējām, izlikām ritmus. Dabīgos augus grupējām pēc lieluma, smaguma, krāsas. Bērni gatavoja sviestmaizes – smērēja sviestu, grieza gurķus, tomātus šķēlēs, lika uz maizītēm un beidzot garšīgi tās apēda.  2.nedēļā pētījām augu uzbūvi, salīdzinājām, secinājām. Salīdzinājām pēc taustes, garšas. Galvenais notikums bija – salātu gatavošana. Bērni bija ļoti ieinteresēti, tādēļ darbs veicās raiti un ātri. Pēc tam bija salātu degustācija. 3. nedēļā daudz runājām par dārzeņu, ogu, augļu izmantošanu uzturā un uzglabāšanu ziemā. Ar lielo sulas spiedi spiedām  ķirbju, burkānu un ābolu sulu. Bērni varēja salīdzināt, kura sula garšo vislabāk. 4.nedēļā notika konkurs "Ko es zinu par rudens veltēm?". Bērni sadalījās komandās un cīnījās par uzvaru.

Daudz runājām par emocijām.  Notika sarunas par savām emocijām, kā es jūtos, kas mani iepriecina, apbēdina, sadusmo. Tika pārrunāts, kā apturēt pret sevi vērstu agresiju, ko darīt dažādās situācijās piem.: Neviens negrib ar mani draudzēties, nevaru atrast draugu u.c.  Runājām par emociju veidiem, dusmu kontroles stratēģijām. Runājām par veidiem kā var nomierināties dusmās.

Ārā iemācījāmies jaunas kustību rotaļas "Mednieki un zaķi", "Pinkains suns", "Podu māte" u.c. No kastaņiem, zīlēm, akmentiņiem, čiekuriem likām rudens rakstus. Bērniem patika rudens mandalu izlikšana. Mācījāmies izlikt ritmus. Zīmējām uz lieliem kartoniem, tāfelēm. Pūtām burbuļus.

Rokdarbos mācījāmies apvilkt trafaretus, darboties ar lineālu, griezt pa iezīmētu kontūru. Līmējām dažāda veida ābolus, gatavojām kolektīvos darbus "Pagrabs", "Rudens lapu zars". Veidojām no plastalīna. Bērni zīmēja  dažādus augus, mācījās jaukt krāsas.

Eksperimenti : "Kas notiek ar tomātu, cik ilgi saglabājas svaigs?", "Vulkāns".

Paldies vecākiem par atnesto dāzeņu, augļu daudzveidību, par daudzajiem kastaņiem, zīlēm, čiekuriem, akmentiņiem, īpaši  pateicamies Hugo un Domenikas māmiņām. Paldies Martina māmiņai par lielajiem kartoniem. Paldies Gabriela, Rolanda un Anrī māmiņai par ziepju burbuļiem... Lasīt vairāk

Grupas skolotājas 


SEPTEMBRIS

Jau pagājis viens mēnesis kopš atkal esam visi kopā. 1.septembrī bērniem bija iespēja atkal satikties. Lai šī diena būtu jautrāka un interesantāka, skolotājas bija sarūpējušas nelielas dāvanas, kopīgi klājām svētku galdu, kopīgi, uz lielās tāfeles, izlikām novēlējumu šim mācību gadam  un protams neiztika bez jautrām rotaļām un dejām. Septembra mēnesī daudz runājām par drošību grupas telpās, laukumā, draudzību un emocijām. Bērni paši izveidoja drošības noteikumus un ne tikai pastāstīja, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, bet arī prata paskaidrot kāpēc viņi tā domā. Cītīgi strādājām pie pašapkalpošanās iemaņām. Lai bērniem būtu vieglāk izprast jēdzienu "draudzība", izspēlējām dažādas situācijas, rotaļas, lasījām pasakas. Bērni zīmēja sevi un kā viņš palīdz draugiem bērnudārzā, pastāstīja par savu zīmējumā attēloto rīcību.

Rokdarbos bērni mācījās tīt dziju kamoliņā, tīt dziju ap ciparu trafaretu, darboties ar līmes pistoli, pielīmējot dažādus dabas materiālus, pie kartona un tā kopīgi izveidojot krāsainu, rudenīgu matemātikas sienu. Arī alfabētu bērni pagatavoja paši – zīmēja, grieza, līmēja un piestiprināja pie sienas.

Ārā iemācījāmies jaunas kustību rotaļas, zīmējām uz lielās tāfeles, uz lielām papīra sloksnēm un celiņiem. Meta mērķos bumbiņas un aplīšus. Zēni iejutās īstu futbolistu lomā. Kopīgi novācām ražu. Bērniem ļoti patīk spēlēties āra virtuvē, liels paldies Gustava tētim par jaunajiem, jaukajiem plauktiem. Paldies arī Rolanda un Gabriela māmiņai par ziepju burbuļiem… Lasīt vairāk

Grupas skolotājas


 

Trīs lietas, kas jāvēl sev pašam un citiem-
veselība, prieks un draugi.
Trīs lietas, kas pašam jāapvalda sevī-
raksturs, mēle un savaldība.
Trīs lietas, kas pašam jāattīsta sevī-
labestība, drosme un cilvēkmīlestība.
Trīs lietas, no kurām jāvairās-
nežēlība, augstprātība un nepateicība.
Trīs lietas, kas katram jāapbrīno-
dabas skaistums, bērni un veci cilvēki.

Lai visiem bērniem neapnīk smelt zinības, lai skolotājiem pacietība, lai vecākiem spēks un veselība. Lai mums visiem kopā ražīgs mācību gads, lai darās darbi un nezūd ticība sev!

Dace, Margita, Modrīte